© Joyce van Doorn

Mediamaker en community-expert Rowan Blijd: ‘Je moet wel een duurzame publieksrelatie kunnen aangaan’

Nieuws | Vernieuwing

Mediamaker en community-expert Rowan Blijd (35) was programmamaker bij DPG Media en KRO-NCRV, werkte aan podcasts als Beyoncé’s Internet en is mede-oprichter van journalistennetwerk Club PINO (voortgekomen uit de SVDJ Incubator 2025). Haar kennis over communities bouwen neemt zij mee als één van de deelnemers aan de SVDJ Incubator 2026, met dit jaar als thema: hoe kan de journalistiek meer eigenaarschap krijgen over haar digitale publieksrelatie?

Wat is het belangrijkste inzicht dat jij meeneemt naar de SVDJ Incubator?

‘Het is leuk als we een alternatief platform gaan bouwen, maar daarvoor is het wel nodig dat je een duurzame relatie kunt aangaan. Dan bedoel ik tussen de platforms, uitgeverijen en het publiek. Onderzoek na onderzoek laat zien dat de kloof tussen publiek en journalistiek groeit. Er zijn ook heel lang heel veel blinde vlekken geweest in deze sector. Voor een duurzame relatie heb je ook een bepaalde wederkerigheid nodig. Mensen hebben daarnaast behoefte aan direct contact en om elkaar in het echt te zien. Er zit heel veel waarde in communities, alleen zitten ze nu bij de Big Tech-bro’s.’

Je begon je carrière als blogger en YouTuber in 2012 met haar- en make-uptutorials.  Later werkte je voor online titels bij de publieke omroep, zoals Spot On voor bi-culturele vrouwen. Hoe was de relatie met je publiek?

‘Ik had een niche publiek, vooral van vrouwen van kleur. Dat voelde heel authentiek en benaderbaar, zowel ik voor hen als zij voor mij. Het was ook super wederkerig, zo van: kan je hier niet iets over schrijven? De tutorials waren leuk, maar er zat voor mij iets onder: het zorgde ervoor dat je gehoord kon worden. Met Spot On deden we bijvoorbeeld pizza-avonden om te brainstormen met kijkers. Het mooie is, ze sparren met jou maar ook met elkaar. Je kunt digitale profielen bouwen van mensen, maar in het echt zijn mensen anders en gaan ze ook andere dingen met je delen. Tot op de dag van vandaag krijg ik nog mailtjes en DM’s over wat ik toentertijd heb gemaakt.’

Portretfoto Incubator 2026 Rowan Blijd
¬  Rowan Blijd, foto: Joyce van Doorn

Hoe is je kijk op online publieksrelaties, na ruim 10 jaar werken in de media, veranderd?

‘Ik denk nog steeds dat er mega veel verantwoordelijkheid ligt bij de platforms. Maar we hebben er als journalisten ook een handje van om te werken voor dat algoritme. Daar zit het publiek, dus daar moeten we heen en moeten we ons aanpassen. En als jouw verdienmodel gebouwd is op dat stevige bereik, ga je toch bepaalde kunstjes uitvoeren. Het is pijnlijk hoe we daar als sector in zijn meegegaan. Terwijl het vaak lege kliks zijn: boze mensen leveren nou eenmaal veel interactie op, maar ze zijn niet per se verbonden aan jou als platform of merk. Kijk, natuurlijk moet je mensen ontmoeten waar ze zijn. Dat hoeft ook niet erg te zijn, zolang je weet wie je bent en waar je voor staat. Het is hetzelfde als je een relatie aangaat: je doet alles om diegene te pleasen, terwijl je eigenlijk bezig moet zijn met, wie ben jij en wat wil je bereiken? De liefdesrelatie tussen journalistiek en Big Tech is super scheefgegroeid de afgelopen jaren.’

Boze mensen leveren veel interactie op, maar ze zijn niet per se verbonden aan jou als platform of merk

Als bestuurslid bij de NVJ en commissielid bij Fonds Bijzondere Journalistieke Projecten houd je je dagelijks bezig met de uitdagingen van de sector. Voelen redacties een urgentie voor meer digitale onafhankelijkheid?

‘‘De nood is niet hoog genoeg, omdat veel uitgevers en omroepen nog goed boeren. Redacties merken het wel in de dagelijkse praktijk: je wordt geblacklist omdat je volgens het platform aanstootgevende onderwerpen of afbeeldingen gebruikt. Je kan van de ene op de andere dag heel slecht bereik hebben zonder te weten waarom. Je kan dan bezwaar aantekenen, maar succes ermee, het is niet makkelijk om deze partijen te benaderen. Redacties hebben er dus wel last van, maar er vanaf gaan is een te groot risico, omdat je waarde komt uit je bereik, advertenties en uiteindelijk betalende lezers. Uitgeverijen zijn trouwens wel druk op zoek naar alternatieve KPI’s: nieuwe manieren om waarde te hechten aan journalistiek, los van alleen kliks en bereik.’


SVDJ Incubator 2026 mentor Menno van der Steen

SVDJ Incubator nieuwsbrief

Volg onze zoektocht naar een digitaal onafhankelijkere journalistiek

Tijdens de SVDJ Incubator 2026 zoeken we naar een collectief antwoord, strategieën en praktische toepassingen die het hele journalistieke veld kan benutten om meer eigenaarschap over haar digitale publieksrelatie te krijgen.

Abonneer je gelijk op de SVDJ Incubator nieuwsbrief en blijf op de hoogte van de eerste inzichten en resultaten uit het veldonderzoek. Ook nemen we je mee in het verloop van onze zoektocht en delen interessante lees- en luistertips.